Folyamatosan megfigyelt vetélés, természetes vetélés (Expectant management)

Ezen az oldalon a következő angol nyelvű weblap fordítása olvasható: https://www.catholicmiscarriagesupport.com/practical/the-physical-process/expectant-management/. (Angolul tudóknak érdekes lehet a honlap többi részének felkeresése is.)

A folyamatos megfigyelésen alapuló módszert "megfigyelni-és-kivárni" választásnak, vagy gyakran természetes vetélésnek is nevezik ("natural miscarriage"). Többnyire néhány naptól pár hétig terjedő várakozási időre van szükség attól kezdve, hogy a baba halála kiderül; a legtöbb nő általában két héten belül elvetél. (Ford. megj.: egyes angolszász országokban, Ausztriában az első kötelező UH időpontja 8-12 hetesen van. Az USÁ-ban hozzánk hasonlóan általában van egy 0. vizsgálat a terhesség orvosi megállapítására, többnyire a 7-8. hét környékén, ezt követi a 12. heti UH. Ez azt jelenti, hogy az esetek nagy részében később derül ki a fejlődés leállása, mint Magyarországon.) A vetélés aktív szakaszát illetően nagy egyéni különbségek lehetnek: előfordulhat, hogy lassan indulnak be a folyamatok, amelyek fokozatosan gyorsulnak a következő napokban, de az is teljesen normális, ha a beindulástól kezdve pár órán belül lezajlik a méh kiürülése. Az aktív szakasz lezajlásához szükséges idő és a terhesség kora között nincs összefüggés. A kivárás, különösen az első trimeszterben, logikus választás lehet a legtöbb nő számára. A várakozás alatt a tévedés lehetőségét kizárandó lehetőség adódik újabb kontrollokra, vagy bizonyos laborvizsgálatok elvégzésére. Azonban ha bármilyen betegség, rossz közérzet lép fel ez alatt az idő alatt, javasolt sürgősen orvoshoz fordulni (lásd a Mikor kérjünk orvosi segítséget c. fejezetet is). Ha a kiürülés több hét után sem következik be, érdemes felkeresni a nőgyógyászt és újratárgyalni a lehetőségeket, mert a fertőzések és a trombózis veszélye nőhet.

  • Felkészülés
  • A küszöbön álló vetélés jelei
  • Teendők a vetélés során
  • Vetélés után
  • RH negatív vércsoport esetén
  • Felépülés
  • Mikor kérjünk orvosi segítséget


Felkészülés

Jobb előre felkészülni az eseményekre. Egyrészt tennivalót ad, másrészt segíthet, hogy urai maradhassunk az eseményeknek. Szükségünk lesz:

  1. jó néhány nagyon nagy egészségügyi betétre (Ford. megj: akár inkontinencia betétekre is)
  2. valami tárolóedényre, amibe a baba testét tehetjük, célszerű előre feltölteni vízzel vagy gyógyszertárban kapható fiziológiás sóoldattal
  3. legalább egy kiszuperált törülközőre
  4. ollóra (a biztonság kedvéért, ha el kell vágni a köldökzsinórt, vagy fel kell nyitni a magzatburkot)
  5. innivalóra
  6. hideg vizes törlőkendőre (borogatáshoz)
  7. (szükség esetén) valami szűrőalkalmatosságra, ha valaki a WC-t használja vetélés közben
  8. (szükség esetén) eldobható pelenkázó alátétekre

A pelenkázó alátétek a jelentős mennyiségű vér és a méretes alvadékok felfogására, majd egyszerű kidobására használhatóak. (Ford. megj. Az angol szöveg az "alvadék" szót használja, de ténylegesen egy-egy darab vérrel borított méhnyálkahártyáról van szó, olykor elég méretes, akár ököl-átmérőnyi darabokról.)

*Megjegyzés: bár tökéletesen kezelhető a természetes vetélés egyedül is, előrehaladottabb (néhány hetesnél idősebb) terhesség esetén célszerű valakit áthívni, ha beindul az aktív szakasz (az illetőnek nem kell feltétlenül ugyanabban a helyiségben tartózkodnia). Legjobb esetben lesz valaki, aki együtt érez, támogatja az embert, rosszabb esetben pedig mentőt tud hívni. Ha mégis magányos vetélésre kerül sor, javasolt a telefont a közelben tartani arra az esetre, ha segítséget kell hívni.

A küszöbön álló vetélés jelei

  1. Görcsölés; hasonlóak a menstruációs görcsökhöz, de lehetnek azoknál erőteljesebbek is, egyes esetekben akár a szülési fájásokat megközelítően erőteljesek lehetnek
  2. Pecsételés - valószínűleg barnás, majd fokozatosan élénkvörösbe váltó vérzés
  3. Egyes esetekben emésztési problémák (hasmenés)

Elképzelhető, hogy meglepetésszerűen indul a vetélés. Amennyiben így alakul, nagy a valószínűsége, hogy legalább gyorsan túl leszünk rajta. Ha bármilyen pecsételést észlelünk, vagy úgy érezzük, hogy nemsokára beindul a vetélés, szedjük össze a bekészített csomagot, és ha egyedül vagyunk, hívjunk át valakit. Ha a vérzés igazán megkezdődik, az jó eséllyel hirtelen és drasztikus lesz.

Teendők a vetélés során

**FIGYELMEZTETÉS: Potenciálisan felkavaró tartalom. Minden vetélés teljesen egyedi, jelen írás célja az általános tapasztalatok összegzése.**

Ha a vetélést hosszabb-rövidebb várakozás előzte meg, mint ahogy az a "missed ab", megkésett vetélés esetén tipikus, még akár megkönnyebbülést is jelenthet, hogy a folyamat végre beindult. Az is előfordulhat, hogy elönt minket a gyász vagy a pánik. Érdemes tudatosítani, hogy a nők évezredeken keresztül otthon vetéltek el. Ezen a ponton egy támogató személy jelenléte nagyon hasznos lehet. Lélegezzünk mélyeket, szükség esetén mondjunk el egy imát. (Ford. megj. Az eredeti angol szöveg célja a katolikus szellemben történő segítségnyújtás.)

Vetélés "szárazon"

Ha az ágyon vagy földön fekvés a legkényelmesebb, akkor az eldobható pelenkázó alátét különösen jó szolgálatot tehet. Érdemes több (sok) réteget magunk alá teríteni, így a már elhasznált legfelső réteg könnyen és tisztán eltávolítható. Nincs általánosan ajánlható pozíció, vetélni lehet ülve, görnyedve, térdelve, és így tovább. A legkényelmesebb testhelyzet változhat a vetélés előrehaladtával, ezt ki kell tapasztalni. Érdemes olyan testhelyzetet választani, hogy szükség esetén legyen mihez (vagy valakihez) nekidőlni. Szükség lehet rá, mert van, aki elájul vetélés közben.

Vetélés vízben

Sokan úgy találják, hogy a meleg víz enyhíti a görcsös fájdalmat, illetve a víz felhajtóerejénél fogva segíti a választott testhelyzet megtartását. Egy további pszichológiai előny lehet, hogy a vér hamar megfesti a vizet, megszüntetve annak átlátszóságát, így nem kell azonnal megpillantanunk semmit, amire még esetleg nem vagyunk felkészülve. A kád továbbá kényelmes háttámlát és kartámaszt biztosít. A pozícióváltás ugyanúgy történhet, mint szárazon. A vetélés végeztével pedig könnyű a takarítás. Érdemes egy-két pelenkázó alátétet a kád mellé a földre helyezni, így könnyen és tisztán ki lehet szállni (illetve menet közben ki lehet tenni rá mindent, amit szeretnénk.)

Ford. megj. Szülés esetében a szakirodalom általában támogatja, hogy a vajúdás vízben történjen, pont a fent említett előnyök miatt, a kitolást illetően azonban megoszlanak a vélemények, többek között a potenciális fertőzésveszély megnövekedése miatt. Szakirodalmi adatok ugyanakkor nem támasztják alá, hogy lenne bármilyen különbség, és vannak kórházak, ahol van lehetőség a vízben történő kitolásra is. A kórházakban nagyon szigorú protokoll van a szülőkádak- és medencék tisztán tartására, otthoni vízben vetélés igénye esetén hasonlóan szigorú higiéniás szabályoknak kell(ene) megfelelni (különös tekintettel arra, hogy bizonyos esetekben a vetélés hasmenéses tünetekkel társul).

Vetélés a WC-n

Vannak, akik számára a WC-n ülő póz a legkényelmesebb. Ebben az esetben érdemes egy szűrőalkalmatosságot kézközelben tartani, hogy ne kelljen a babát a WC-csészéből kiemelni; ez érzelmileg nagyon megterhelő lehet. A WC-n vetélés előnye a könnyű takarítás: egyszerűen lehúzhatjuk az alvadékokat. A méhlepényt azonban nem célszerű lehúzni, kivéve, ha egészen apró (Ford. megj. Nehogy dugulást okozzon). Ha rosszul lennénk menet közben, érdemes gyorsan a fürdőszoba padlójára feküdni, nehogy leessünk és megüssük magunkat. Érdemes lehet egy-két pelenkázó alátétet a földre teríteni a WC köré.

Pozíciótól független javaslatok

Többnyire nagy sugárban tör elő a vér a babát körülölelő magzatburok kilökése előtt. Gyakran sok alvadék távozik először. A baba megszületése után nyugodtan tarthatunk egy kis szünetet, hogy a kezünkbe vehessük a kis testet. Ha a magzatburok egyben lökődött ki, óvatosan nyissuk fel. A törékenysége miatt könnyebb nedves kézzel a babához érni. Akár beszélhetünk is hozzá, ha az okoz megkönnyebbülést, nem kell elkapkodni a búcsút. Ha végeztünk, tegyük a baba testét a bekészített tárolóedénybe, és fejezzük be a kitolást. Előfordulhat, hogy a köldökzsinór még mindig ép és a magzatburokhoz kapcsolódik. Tilos (!) meghúzni, rángatni, inkább ollóval vágjuk el!

A baba és a méhlepény távozása közötti időben gyakran sok alvadék és nagy mennyiségű vér ürül. Ejtsünk pár szót a vérzésről is! Ahogy nem szoktunk pánikba esni egy nehezebb menstruáció során sem, úgy most sem kell megijedni. A vérzés nagy részét a leváló méhnyálkahártya teszi ki, nem pedig közvetlenül az erekből ürül. A méhlepény leválását azonban némi "aktív", közvetlen vérzés is kíséri, erről a következő bekezdésben lesz szó. Az alvadékok egy része igen nagyméretű, akár tenyérnyi is lehet. Egy-egy alvadék távozását nagy sugárban élénkpiros vér is kísérheti, ennek hátterében az addig torlaszt képző alvadék elmozdulása áll. Ha később bármilyen probléma fellép, és meg kell becsülni a vérveszteség mértékét, az elhasznált pelenkázó alátétek száma jó közelítést tesz lehetővé. (Erre a vízben történő vetélésnél nincs lehetőség, ami ennek a verziónak a hátránya lehet.)

Teljesen egyéni, hogy a méhlepény kilökődése mennyi időt vesz igénybe. Összességében nem tart túl sokáig, általában egy órán belül bekövetkezik a baba távozása után. A méh addig a pontig vérezni fog, amíg teljesen ki nem ürül, és a méhfalak nem tudnak szorosan összefeküdni. Ennek következtében a vérzés a méhlepény teljes távozásáig folytatódni fog. Ezt a folyamatot valamennyire lehet siettetni, azonban a KÖLDÖKZSINÓRT NEM SZABAD MEGHÚZNI! Legjobb esetben is hatástalan lesz a művelet, azonban komoly károkat tud okozni. Meg lehet azonban próbálkozni a méh masszírozásával. A terhesség alatt valószínűleg éreztük már a méhet, keressük meg a felső részt (az ún. fundus-t), és határozott mozdulatokkal kezdjük el masszírozni. Nem kell megütni magunkat, inkább lassan és mélyen dörzsöljük, amíg erős görcsölést nem érzünk. A masszírozás folytatásával előidézhetjük a görcsölés folytatódását - ezek azok a méhösszehúzódások, amelyek végül ki fogják lökni a méhlepényt. Attól függően, hogyan érezzük magunkat, néhány perc masszírozás-görcsölés után próbáljunk lehajolni! Ismételjük meg a teljes mozdulatsort néhányszor! Ha a görcsölés enyhülne, folytassuk a masszírozást! A méhmasszázs nagy valószínűséggel tíz percen belül a méhlepény ürülését eredményezi. Ha több, mint egy óra eltelt már a baba távozása óta, és még mindig heves a vérzés, érdemes orvoshoz fordulni. Néha előfordul, hogy a méhlepény nagyon szorosan a méhfalhoz tapad, és nehezen lökődik le. (Lásd még a Mikor kérjünk orvosi segítséget c. fejezetet is.)

Ha a méhlepény egyben távozik, nagyon könnyen meg lehet különböztetni az alvadékoktól. Az alvadékok könnyen "elmorzsolhatóak", a méhlepény ehhez képest egyben maradó, rostos. Az anyai oldal (amely a méhfalhoz kapcsolódott) úgy néz ki, mint egy nyers húspogácsa. A magzati oldalt fényes hártya borítja, ennek a színe sokkal lilásabb. Láthatóak a középen elhelyezkedő köldökzsinór felé futó erek is. Helyezzük a méhlepényt egy alátétre (ford. megj: a mosdókagyló vagy a kád széle praktikusabb lehet), és nézzük meg alaposan. Sértetlen állapotban az alakja kerek vagy ovális, a mérete a terhesség korától függően változó. Nagyon fontos megfigyelni, hogy a széléről hiányoznak-e darabok (amennyiben igen, akkor előfordulhat, hogy egy kisebb-nagyobb darab még továbbra is a méhfalhoz tapad). Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy megtaláltuk-e a méhlepényt, vagy hogy sértetlen-e, tegyünk mindent egy vízzel (vagy fiziológiás sóoldattal) töltött tárolóba, és mutassuk meg az orvosnak. Ha nem teljes a kiürülés, nem kerülhető el a műtéti beavatkozás. Előfordulhat ugyanakkor, hogy a kiürülés teljes annak ellenére, hogy a méhlepény darabokban távozik.

A méhlepény ürülése után rövid ideig még folytatódhat az erős vérzés (adott esetben további alvadékok kíséretében), amíg a méhlepény mögött feltorlódott vér ki nem ürül. Ez a vérzés azonban nagyon gyorsan csillapodik, ezen a ponton a görcsölés és a fájdalom is nagymértékben alábbhagy. Ha fájdalomcsillapítót használunk, inkább az acetaminofen (paracetamol)-tartalmú készítményeket (Ford. megj. pl. Panadol, Rubophen, Saridon) részesítsük előnyben az ibuprofen-tartalmúakkal szemben (Ford. megj. pl. Advil, Algoflex), mert ez utóbbiak erősíthetik a vérzést.

Attól függően, hogy mennyi idő telt el a baba halála óta, változó, hogy milyen állapotban van a magzatburok. Általában a magzatvíz mennyisége csökken az idővel, ettől függ, hogy egy szép kerek "buborékot" látunk-e. A méh továbbá alvadékot képezhet a magzatburok körül, ahogy az idő előrehalad. Ez azt jelenti, hogy előfordulhat, hogy a babát könnyen megtaláljuk a magzatburokban, de az is lehet, hogy ami először egy nagyobb alvadéknak tűnik csupán, az tartalmazza a magzatburkot is, benne a babával. Ezért, ha úgy érezzük, hogy végeztünk a vetéléssel, és még sincs meg a baba, nézzük át a nagyobb alvadékokat! Ez így elsőre nagyon nyersnek és durvának tűnhet, de teljesen más, ha a saját babánkat keressük. Az alvadék a magzatburkon lesz, nem a babán, így még mindig kivehetjük a kis testet a magzatburokból, ha ezt szeretnénk tenni.

RH negatív vércsoport esetén

Anti-D adása abban az esetben merül fel, ha az anya vércsoportja Rh-, az apa pedig Rh+, az ún. Rh-összeférhetetlenség megelőzésére. Az anti-D adás protokollja országonként eltérő. Az Rh-antigént legkorábban a fogantatást követő 38. napon (10 mm-es CRL-nél) sikerült detektálni. Ez a kor, illetve méret tankönyvi ciklust feltételezve 7 hetes és néhány napos terhességi kornak felel meg. Ha felmerül a gyanú, hogy a fejlődés e kort követően állt le, az érintettek igény esetén a lakóhelyük szerint illetékes kórház nőgyógyászatán jelentkezhetnek a vetélést (pontosabban a vérzés kezdetét) követő 72 órán belül. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy az ellátás nem egységes. Jó tudni, hogy a bábák is tudnak segíteni (a praxisok elérhetősége megtalálható a neten), illetve szükség esetén az oldalhoz kapcsolódó Facebook-csoportban további információt tudunk adni. Az anti-D injekció hatása 6 hétig tart. Baranya Ágnes szülésznő cikke alaposan összefoglalja a Magyar Hematológiai és Transzfuziológiai Társaság jelenleg hatályos protokollját, mely szerint 6 hetes terhességi kor felett ajánlott az ant-iD injeckció adása.

https://csaszarvonal.hu/cikk/csaszar_elott/a_terhessegi_vercsoport#osszeferhetetlenseg_mit_kell_tudni_rola/20210425090034

Az angliai Észak-Devoni kórház protokollja szerint (amely erre az ajánlásra épül) anti-D injekció nem szükséges komplettálódott (vagyis teljesen lezajlott) spontán vetélés esetén a 12. terhességi hetet megelőzően. Az ausztrál Westmead kórházban ugyanakkor automatikusan adnak antiD injekciót, amint a vérzés erősödni kezd (a barnás pecsételés pirosba fordul), de legkésőbb az ezt követő 72 órán belül. Hazai szülészeti protokoll nem létezik természetes vetélésre, a terhesség művi befejezésekor az anti-D adása (hasonlóan a fent idézett iránymutatások és protokollok mindegyikéhez) automatikus. A spontán vetélést követő anti-D adás hatékonyságát vizsgáló Cochrane review* tanulsága az, hogy a jelenlegi adatok alapján nem ítélhető meg egyértelműen az anti-D adás szükségessége (hatásossága), ezért az oltás tekintetében az egyes országok eddigi gyakorlata irányadó - jelezve a hatalmas különbségeket. A review-ban említésre kerül, hogy egyes tanulmányok nem javasolják a 12. hét előtt bekövetkező spontán vetéléshez kapcsolódó automatikus anti-D adást, tekintettel arra, hogy az immunizálódás valószínűsége elhanyagolhatóan csekély.

További olvasnivaló a témában itt.

* A Cochrane review-k (áttekintő közlemények) rendszerét a bizonyítékon alapuló orvoslás igénye hozta létre. A közleményekben egy nagyon szigorú, standardizált módszertan alapján áttekintik egy-egy kérdésben a teljes szakirodalmat, ezért a megfogalmazott ajánlások a lehető legjobbnak tekinthetők.

Vetélés után

A vetélést követően használjunk hideg vizet (nem kell jéghidegnek lennie, kivéve, ha jól esik). A meleg vagy forró víz kevésbé alkalmas a vér eltávolítására. Helyezzünk a fehérneműre egy egészségügyi betétet, és pihenjünk le! Ha a vetélés közben nem kortyolgattunk, most igyunk bőségesen! A vérzéssel sok folyadékot vesztettünk, amit pótolni kell. Nem ez a megfelelő pillanat az egész fürdőszoba nagytakarítására. Amennyiben valaki mégis belefogna, könnyen elájulhat menet közben.

Javasolt fényképet készíteni a babáról. Ha nem vagyunk rá képesek, kérjünk meg valakit. Ha most úgy is érezzük, hogy nem akarjuk látni a képet, később valószínűleg feltámad ez az igény, és jó érzés lesz, ha marad valami emlékünk. Érdemes több fényképet is készíteni, a részletekről is. Jó ötlet lehet pl. egy jegygyűrűt vagy más tárgyat a baba mellé helyezni, a méretek érzékeltetésére. Nem kell senkinek sem megmutatni ezeket a képeket, de saját magunk számára valószínűleg hatalmas értéket fognak képviselni a későbbiekben. A fényképek elkészítése után célszerű a babát (és/vagy a méhlepényt) tartalmazó tárolót a hűtőbe helyezni, hogy lassítsuk a bomlási folyamatokat.

Felépülés

Vetélés után vegyük fel a kapcsolatot az orvosunkkal. Szinte biztos, hogy ragaszkodni fog egy kontroll ultrahanghoz vagy más vizsgálathoz annak megállapításához, hogy minden teljesen kiürült-e.

[Ford. megj. Itt egy kicsit megszakítom a fordítást, hogy egy másik forrás adatát ismertetni tudjam: 1096 első trimszteri vetélést követtek figyelemmel, amelyek esetében természetes vetélésre került sor; a magzatelhalás megállapítása után 2 héttel az esetek 70, 8 héttel a diagnózis felállítása után az esetek 81%-ában minden teljesen kiürült, nem volt szükség semmilyen beavatkozásra.]

A vérzés nagyjából még két hétig fog tartani, elképzelhető, hogy rövid időre eláll, majd újraindul. A vér élénkpirosról folyamatosan barnára vált, majd elhalványodik. Ha az élénk vérzés ennél hosszabb ideig fennáll, keressük fel az orvosunkat! Elképzelhető, hogy valamilyen szövettörmelék bent maradt, amit az előző vizsgálat alkalmával nem vettek észre. Tampon helyett egészségügyi betét használata javasolt. Ne helyezzünk semmit a hüvelybe addig, amíg a vérzés teljesen meg nem szűnik! Ne végezzünk nehéz fizikai munkát, nagy erőkifejtést igénylő gyakorlatokat, legalább az első napokban ne. Pihenjünk sokat, és figyeljünk a bőséges folyadék-bevitelre. Maradjunk ki a munkából pár napra. Ha ülőmunkát végzünk is, jól eshet eleinte egy kis magány.

Általában nem hívják fel a figyelmet arra, hogy a vetélést követően némi depresszióra is számítani lehet. Természetesen dolgozik a baba elvesztése miatt érzett gyász is, de más folyamatok is közrejátszanak. Függetlenül attól, hogy 8. vagy 40. hétben történik a baba születése, a terhesség alatti magas hormonszint hatalmasat zuhan. Ez a híres-hírhedt "baby-blues", vagy komolyabb esetben gyermekágyi depresszió. A legtöbben nincsenek felkészülve arra, hogy a vetélésen átesett nő legalább olyan mértékben (sőt, általában még fokozottabban) ki van téve a gyermekágyi depressziónak, mint az a nő, aki egészséges kisbabának adott életet. Ugyanis az egészséges kisbaba kihordását követően az újszülött gondozása eltereli a figyelmet az anyai kedélyhullámzásról, továbbá a lufik, virágok és gratulációk özöne veszi körül az újdonsült anyát. Ezek a könnyítő tényezők mind hiányoznak a vetélést követően, ellenben súlyosbítja a helyzetet a veszteség miatt érzett gyász. Ha felmerül a depresszió gyanúja, ne vonakodjunk segítséget kérni! A gyógyszerek nem tüntetik el a gyászt, de segíthetnek a depresszió tüneteinek enyhítésében.

Mikor kérjünk orvosi segítséget

Ha bármikor bizonytalanok vagyunk, hogy a tapasztalt folyamatok, változások normálisak-e, azonnal forduljunk orvoshoz!

  1. 37.8 fok fölötti testhőmérséklet (láz) esetén;
  2. Komoly hasi fájdalmak, vagy növekvő mértékű fájdalom esetén (leszámítva a természetes, fokozatosan erősödő görcsöket a baba, illetve a méhlepény eltávozásáig);
  3. Hányinger, hányás esetén (ugyanakkor néhány nő tapasztal ilyesmit a vetélés során, így ez normális is lehet!);
  4. Vizelési nehézségek esetén;
  5. Kellemetlen szagú hüvelyváladék esetén;
  6. Heves vérzés esetén, ha egy óra alatt elhasználunk egy egészségügyi betétet több egymást követő órán keresztül, a vetélés befejezését követően is. (Ford. megj. Más források azt írják ökölszabályként, ha két egymást követő órán át óránként két betétre van szükség. A két szabály nem zárja ki egymást - a vérveszteségre fokozottan figyeljünk!);
  7. Amennyiben úgy gondoljuk, hogy nem távozott el minden, vagy a méhlepény hiányosnak tűnik.

Nagyon fontos lépés annak eldöntése, hogy mi történjen a babával a vetélést követően. Javasolt a test otthon hagyása abban az esetben, ha kontrollra, vagy kórházba kell mennünk. (Ford. megj. A következő megjegyzések az amerikai viszonyokat és szokásrendet tükrözik.) Ha mégis visszük magunkkal, figyelmeztessük az egészségügyi személyzetet, hogy nem járulunk hozzá ahhoz, hogy bárki is megérinthesse őt - és ne is adjuk ki a felügyeletünk alól. Az ok a következő: ismertek olyan esetek, amelyben a dogozók visszautasították a test visszaadását. Elképzelhető, hogy különböző vizsgálatokat szeretnének elvégezni. Erre azonban általában semmi szükség, hacsak nem mi szeretnénk ezeket a vizsgálatokat. Amennyiben a kórházban végződne a vetélés, minderre fokozottan figyeljünk oda! A testek kezelése különböző lehet: van, ahol veszélyes hulladékként égetik el deponálás előtt, van, ahol elhamvasztják a többi babával, majd közös, nyilvánosan nem látogatható parcellába helyezik a hamvakat, és van olyan is, hogy a szennyvízzel együtt kezelik. Ez a szomorú igazság, de jobb, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mire lehet számítani - jelenleg is sokan dolgoznak a protokollok humanizálásáért.

A kórházi személyzet megnyugtatására elegendő lehet a babáról (és a méhlepényről) készített fényképek megmutatása. Személyes tapasztalatok alapján a fényképek fogadtatása igen kedvező lehet, ami hosszabb távon segíthet a vetélést övező középkori hozzáállás és kultúra megváltoztatásában.


***************************************************************************


Ford. kieg. A fentiek alapján talán már sejthető, hogy az otthoni vetélés nem ajánlható mindenkinek. Például aki pánikszerűen fél a várható helyzettől, undorodik a vértől, stb., vagy egyszerűen nem meri jó szívvel rábízni magát a testére, annak folyamataira, az sok kellemetlenségtől kímélheti meg magát, ha tervezetten a műtéti befejezést választja. Ugyanez igaz akkor, ha valaki tudja magáról, hogy ismeretlen helyzetben hajlamos elveszíteni a fejét. A vetélés (a szüléshez hasonlóan) egy pszichésen nagyon meghatározott folyamat, bármilyen lelki gát befolyásolhatja a vetélés lefolyását. Teljesen természetes, hogy félünk az ismeretlentől, így a kérdés megítélése egyéni mérlegelést kíván. A határok felmérése nem a gyengeség jele. Ellenkezőleg: bátorságot, kritikai érzéket és alapos önismeretet igényel, és maximálisan becsülendő!

A vetélés során jó szolgálatot tehet egy vérnyomásmérő készülék. A pulzus emelkedése és a vérnyomás egyidejű csökkenése nagy vérveszteséget jelez, ami indokolhatja az ügyelet felkeresését. A vérnyomás és pulzus ellenőrzésére elsősorban akkor lehet szükség, ha a "betétes ökölszabály" valamiért nem alkalmazható, például mert a WC-n, vagy vízben vetélés kényelmesebb. (Vérnyomásmérő készülék patikában, gyógyászati segédeszköz boltban kapható - nem árt, ha van egy otthon, a későbbiekben is jól jöhet, így nem felesleges befektetés.)

Megfontolandó, hogy a vetélésre történő felkészülés elemeként felkérjünk egy bábát* a vetélés támogatására - valakit, akit szakemberként bármikor felhívhatunk telefonon, ha kérdés merül fel a vetélés lefolyásával kapcsolatban. A bábapraxisok elérhetősége elérhető a neten. Veszítenivalónk nincs, ellenben nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat.

*A bába olyan szülésznő, aki intézményen kívül kísér szülést. A legtöbben vetéléstámogatást is vállalnak.

A legfontosabb tanács talán mégis az, hogy bízzunk a józan eszünkben! Jellemző, hogy ha már beindul a vetélés, és látja az ember, hogy mire számíthat, megszűnik a félelem. Ha valami azt súgja, hogy valami nincs rendben, inkább kérjünk segítséget - ezt a folyamat bármely pontján megtehetjük! A vetélés egy órákig tartó folyamat, bőven van idő cselekedni, ha az adott helyzetben úgy látjuk jónak. Hosszabb-rövidebb kivárást követően a kórházban fejezni be a terhességet nem kudarc - azzal, hogy kivártuk, hogy magától induljon be a vetélés, már nagyon sokat tettünk a későbbi testi-lelki regenerálódás érdekében!


Kapcsolat: termeszetesveteles@gmail.com
Minden jog fenntartva 2022
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el